woda

3 problemy związane z wysoką zawartością żelaza w wodzie

Procesy technologiczne, które są wykonywane w różnych gałęziach gospodarki, wymagają wody o bardzo dobrej jakości. Rzadko zdarza się, by woda surowa spełniała wszystkie restrykcje. Często wymagania wobec wody do celów przemysłowych są większe niż te dotyczące wody pitnej. Z tego powodu konieczna jest eliminacja z wody nadmiaru żelaza, który może prowadzić do wielu problemów.

Szkodliwość żelaza wobec elementów maszyn

Żelazo może znajdować się w wodzie z różnych przyczyn. Jedną z nich jest zaniedbanie instalacji. Gdy metalowe elementy mające styczność z wodą zaczynają rdzewieć, w wodzie pojawia się zwiększona zawartość żelaza.

Żelazo, które pojawiło się w wodzie w wyniku skorodowania elementów instalacji lub z innych źródeł, jest powodem kolejnych szkód.

Pierwszym problemem spowodowanym przez nadmiar żelaza w wodzie, są szkody techniczne. Żelazo wytrącające się wewnątrz elementów instalacji przemysłowych nawarstwia się w formie osadu. Może to prowadzić do znacznego zmniejszenia światła przewodów. W następstwie tego dochodzi do zmniejszenia wydajności produkcji lub uszkodzeń instalacji. Poza tym produkty korozji mogą doprowadzać do zapychania filtrów. Z tego powodu konieczne jest systematyczne robienie analizy zawartości żelaza w wodzie.

Z czym wiąże się występowanie osadów biologicznych w wodzie?

Drugim poważnym problem wynikającym z obecności nadmiaru żelaza w wodzie przemysłowej, jest możliwość wystąpienia mikroflory bakteryjnej. Najczęściej są to bakterie żelaziste. Powodują pojawienie się osadów biologicznych wewnątrz elementów instalacji przemysłowych, co może doprowadzić do ich skażenia. Obecność bakterii w elementach wykonanych z metalu może powodować powstawanie korozji.
Trzecim problemem nadmiaru żelaza jest spadek jakości wody. Woda z nadmiarem żelaza jest mętna, ma ciemną, rudą barwę, a jej smak jest specyficzny. Spowodowane jest to fragmentacją osadów, które wystąpiły w wodzie przez obecność żelaza. Te same osady są widoczne w postaci zacieków w miejscach które miały styczność z wodą.

Czytaj dalej