grzałka pralki pokryta kamieniem

Kiedy twarda woda może okazać się szkodliwa?

Twarda woda, czyli woda z nadmierną ilością jonów soli magnezu, wapnia, żelaza i manganu nie ma dobrej prasy. Wbrew opinii twarda woda jest jak najbardziej zdatna do picia. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, iż w naszym kraju występuje powszechnie. Należy jednak pamiętać, że twarda woda jest szkodliwa dla sprzętów domowych oraz instalacji przemysłowych.

Komu szkodzi twarda woda?

Zdaniem ekspertów picie twardej wody może pomóc uzupełnić brakujące mikroelementy, mieć pozytywny wpływ na pracę układu trawiennego, funkcjonowanie serca i profilaktykę nowotworową. Jednocześnie mycie skóry twardą wodą może być problematyczne dla osób z problemami dermatologicznymi oraz wysuszać skórę, przyspieszając proces starzenia. Wbrew opiniom twarda woda nie zwiększa ryzyka kamienicy nerkowej, na którą wpływ ma przede wszystkim zła dieta.

Choć wpływ twardej wody na ludzi nie jest negatywny, to nie można tego powiedzieć o instalacjach i urządzeniach. Twarda woda ma katastrofalny wpływ na instalacje grzewcze i chłodnicze, powodując powstawanie osadów. Kotły, pompy ciepła, pralki, zmywarki, lodówki, armatura, maszyny przemysłowe — dla tych urządzeń twarda woda to prawdziwa zmora. Powstający osad na ścinakach wyżej wymienionych układów oraz urządzeń domowych, przyczynia się do strat ciepła sięgających nawet jednej piątej, co przy rosnących kosztach ogrzewania nie jest mile widziane.

Dlatego, aby uniknąć problemów, warto przeprowadzić badania parametrów wody, uzyskany wynik wskaże, z jakim rodzajem wody mamy do czynienia. W przypadku wody twardej i bardzo twardej dla ochrony urządzeń i instalacji wskazane jest zmiękczanie za pomocą metod dostępnych na rynku.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o uzdatnianiu wody i zaplanować ten proces, zapraszamy do kontaktu.

Czytaj dalej