Na czym polega analiza spektrofotometryczna?

Jak działa spektrofotometr?

Spektrofotometr to urządzenie laboratoryjne, którego działanie polega na mierzeniu ilości światła absorbowanego przez badaną próbkę. Dzięki temu możliwe jest oznaczanie stężenia  oraz obecności różnych substancji chemicznych. Na czym polega analiza spektrofotometryczna i kiedy się ją stosuje?

Działanie spektrofotometru opiera się o analizę widma światła. Co to oznacza w praktyce? Widmo światła powstaje na skutek oddziaływania promieniowania na substancję. Następnie wiązka światła przechodzi przez siatkę dyfrakcyjną lub pryzmat.

W tym momencie następuje wybór prawidłowej długości fal, które przepuszcza się przez szczelinę. Światło przechodzi wówczas przez próbkę w specjalnej kuwecie, a następnie pada na detektor.

W ten sposób zostaje przeprowadzona analiza spektrofotometryczna. Pozwala ona oznaczyć obecność i stężenie substancji nieorganicznych w próbce trudnych do zaabsorbowania przy zastosowaniu innych metod.

spektrofotometr
Badanie spektrofotometrem
Zamów badanie wody spektrofotometrem
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta.

Pomożemy Ci rozwiązać problemy czystości wody i dobierzemy dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z naszym ekspertem, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Zastosowanie analizy spektrofotometrycznej

Analizę spektrofotometryczną wykonuje się przy rutynowych badaniach w chemii analitycznej. Wykorzystuje się ją głównie do zaobserwowania struktury związków organicznych, najczęściej roztworów, ale także ciał stałych i gazów. Ta metoda pozwala na bardzo dokładne znaczenie stężenia substancji nieorganicznych. Spektrofotometria to technika, którą często wykorzystuje się na przykład przy badaniach jakości wody.

Dlaczego? Z jej pomocą można uzyskać informacje na temat różnych parametrów, m.in.: zawartości chlorków, żelaza, krzemionki, manganu, ale także twardości wody. Z użyciem spektrofotometrów sprawdza się również poziom zanieczyszczenia zbiorników wodnych. Ta technika pozwala także na badanie zawartości składników mineralnych i toksyn w materiałach biologicznych – np. w żywności.

Preparaty chemiczne - usuwanie biofilmu i glonów

Na czym polega analiza spektrofotometryczna?

ESCIDE 31L

Biocyd nieutleniający – mieszanina izotiazolu. Nr pozw. biobójczego: 4609/11, posiada atest PZH.

Na czym polega analiza spektrofotometryczna?

ESCHLOR DIOX A5

Wodny roztwór dwutlenku chloru.,biocyd utleniający. Nr pozw. biobójczego: 1160/04, posiada atest PZH.

Na czym polega analiza spektrofotometryczna?

ESCIDE 48L

Biocyd nieutleniający – mieszanina bronopolu. Nr pozw. biobójczego: 4609/11, posiada atest PZH.

Na czym polega analiza spektrofotometryczna?

ESCIDE 49L

Biocyd nieutleniający – mieszanina DBNPA. Nr pozw. biobójczego: 9103/23, posiada atest PZH.